Одесса: одна на целый мир

Історія перлини біля моря
Одеса народилася, як місто-порт. В кінці ХVIII століття в майже неживому степу біля моря намагалися якось виживати росіяни й українці, греки і євреї, цигани і поляки. Це було саме несприятливе для проживання місце: епідемії, близькість до кордону, дефіцит прісної води і відсутність будівельних матеріалів.
Засновником Південної Пальміри вважається Осип де Рібас. «З скоєного мною в житті нічого не почитаю настільки важливим, як заснування міста з дивовижним ім'ям - Одеса». Будувалася красуня у моря по заздалегідь розробленому проекту, на місці поселення Хаджибей. Але вже після двох років будівництва вона потрапляє в немилість імператора Павла. Він наказав припинити всі будівельні роботи.
Врятували Одесу апельсини. Їх де Рібас відправив до Двору для примирення царя. У 2004 році вдячні нащадки відкрили пам'ятник апельсину, як символу хабара на найвищому рівні.
А в 1803 році на південну землю ступила нога Армана Еммануеля Софії-Септіманію де Віньеро дю Плессі, графа де Шинона, 5-го герцога Рішельє або просто Дюка по-одеськи. Найбільший градоначальник в історії Південної Пальміри згодом двічі ставав прем'єр-міністром Франції. Але для історії назавжди залишився одеситом. Місто до нього і після нього це дві великі різниці.
Національність одесит
При графі де Рішельє Одеса розвивалася такими темпами, як жодне місто в історії, як мінімум, Європи: будувався порт, лікарні, школи, будинки. А етнографічний вінегрет, який з себе представляли жителі, перетворився в найдивовижніший на землі етнос. Єдиний, який в графі «національність» вказує приналежність до міста - «одесит».
Багатонаціональна Одеса завжди вважалася єврейською. Але в усі часи люди жили там мирно. Неважливо, хто ти за національністю, важливо яка ти людина. Тихі і затишні одеські дворики - це історія співіснування, співпереживання, співчуття таких різних людей.
Мирна, спокійна, доброзичлива, але якщо потрібно і норовиста Одеса - це не просто місто, а щось значно більше. Країна в країні. Унікальне минуле подарувало місту прекрасну репутацію, яка свято підтримується і зараз.
Найталановитіший в світі народ
Одеса вигідно відрізняється від інших міста за кількістю талантів на квадратний метр житлової площі. На фасадах її будинків не вистачило б місця, щоб увічнити всіх. Бабель і Шолом-Алейхем прочитали її легенди всьому світу і змусили полюбити Одесу так, як любили її вони. Давида Ольстраха у всьому світі називають одеським Царем Давидом. Це батьківщина перших радянських авіаторів - Єфімова і Уточкина, і батьків космонавтики - Корольова, Нудельмана, Глушко.
Геніальний шахрай і пройдисвіт, живий і відчутний Остап Бендер теж народився в Одесі з-під пера Ільфа і Петрова. Це він заявив, що «всю контрабанду роблять в Одесі, на Малій Арнаутській». У Міському парку стоїть один з 12 стільців. А геніальний твір досі не втратив своєї актуальності.
Легендарні злочинці-авантюристи Сонька-Золота ручка і Мишка-Япончик теж жили під одеським небом. А неперевершений одеський говір ліг в основу воровського жаргону.
З Південної Пальміри були діди-прадіди Стівена Спілберга, Леонардо ді Капріо, Джо Дассена, Боба Ділана, Сильвестра Сталлоне, Девіда Коперфілда, Зигмунда Фрейда. Можливо, тому серед інших представників світу мистецтва ми любимо їх особливо. Адже витіснити одесита з Одеси можна, але Одесу з одесита - ніколи.
А як в Одесі жартують!
Тільки в цьому місті могла народитися фраза: «Киця, дозвольте запитати вас як художника: ви малювати вмієте?» Тільки тут кажуть «Не робіть мені нерви» і на питання відповідають зустрічним питанням. Посміхайтеся - ви таки в Одесі! А тутешній гумор неперевершений!
Окрема тема - одеський говір. Класичний приклад міського кайне. Коли одесити хочуть посилити значення фрази, вони використовують частку «таки». Якщо вони вкрай здивовані, то промовляють: «Та шо ви таке говорите?». Знамените «Я маю вам сказати» - візитна картка істинного одесита.
Їдемо в Одесу
В Одесу їдуть, щоб поплескати в теплій морській воді. Відвідати оперу: на думку журналу Форбс, Одеський оперний театр - одна з найбільш незвичайних пам'яток Східної Європи. Щоб порахувати сходинки найзнаменитіших у світі Потьомкінських сходів. Відвідати один з найстаріших в Європі ринків «Привоз» - живий музей одеського гумору. Одеса - знаменитий бальнео-грязевий і кліматичний курорт. А також місце, де можна купити абсолютно все. Але за умови, що «вранці гроші - увечері стільці».
Одеса-мама любить кожного зі своїх синів, з радістю приймає гостей. Щастя народитись одеситом дано не всім. Варто один раз побувати в цьому місті, щоб назавжди полюбити його.



