Support service
FAQ
17 junetuesday
Date

It would be desirable, but it is awful? Myths and legends about Chernobyl and Pripyat

11593
18.07.2018
 It would be desirable, but it is awful? Myths and legends about Chernobyl and Pripyat

Порожне місто змушує замислитись про правильність життєвого шляху, переосмислити себе і людство в цілому. Але, не дивлячись на доступність ЧАЕС, як туристичної зони, міфів і помилок, пов'язаних з цим таємничим, покинутим місцем досить багато.

Міф перший: В «Чорнобилі» ніхто не живе.

Ми говоримо зовсім не про страшних мутантів і небачених звірів - ми говоримо про людей. Існує думка, що це покинута зона з військовими на її кордонах, але, насправді, в зоні ЧАЕС проживає і постійно працює близько 2 тисяч осіб. Додайте до цього числа тих, хто повернувся в колись залишене житло (в зоні 10+ км від вибуху) і вийде цілком собі гідний населений пункт. У самому місті кілька робочих магазинів і діючих барів.

Міф другий: Зона ЧАЕС добре охороняється і важкодоступна

Звичайно, зона є режимним об'єктом, але насправді процедура відвідування вельми проста - для того, що б тебе пропустили на основний прохідний, доведеться пройти незначну реєстрацію за паспортом і (при наявності) зареєструвати автомобіль. Серйозність намірів охоронної служби можна оцінити з першого знайомства - суворий чоловік, що сидить на табуреті посеред траси, випише вам пропуск. Правда, найцікавішими місцями доведеться все-таки гуляти з гідом, так як інакше вас можуть зловити і «депортувати». Пов'язано це з простою звичкою «йдучи прихопити що-небудь з собою», а, в даному випадку, це означає «випадково» зіпсувати здоров'я собі і іншим людям. Крім того, частина будівель знаходиться в аварійному стані, а місцеві гіди знають, куди можна увійти, а куди не варто.

Міф третій: Мутанти, монстри, кавуни розміром з горошину і гігантська малина

Відразу після катастрофи, люди почали поширювати чутки про мутованих тварин, гігантські ягоди і сяючі рослини. Частково це приписували радіації, частково - вірі в привидів і примар. В результаті таких чуток виникла легенда про вплив радіації на генетику, і про те, що вона сприяє появі мутантів.
Якщо коротко: радіація не вносить генетичні зміни (не було зареєстровано жодного випадку). Але сам факт можливих мутацій відмінно розбурхує уяву туристів і є ґрунтом для різних історій. У зоні дійсно багато тварин і є досить популярні в народі «гігантські» соми та інша велика живність. Але це швидше пов'язано з відсутністю людської діяльності і забороною на полювання, ніж з наявністю чогось ще.

Міф четвертий: На самій станції нікого немає

Це зовсім не так. Хоч всі реактори і були зупинені ще 18 років тому (а до цього перебували в 5% робочому стані), діяльність на станціях ніколи не припинялися. Ми точно не знаємо - для чого там працює близько 2 тисяч осіб, але спеціально для них тут ходить кілька рейсових автобусів. Також на території є їдальня для персоналу, а за 200грн у ній нагодують і туристів.

Міф п'ятий: Поруч з Чорнобилем побудовано надсекретний об'єкт психотропної зброї

Така легенда була викликана гігантськими антенами радара «Дуга 1», які були добудовані незадовго до вибуху. Розмір антен досягав 150 метрів, і заховати таку споруду від місцевих жителів було досить складно. Втім, сам об'єкт нічого спільного з незаконними дослідженнями або забороненими випробуваннями не мав, його завданням було відстежувати старт ракет, запущених у США в самий розпал холодної війни. Так що секретність об'єкта - це так, а ось зброя - ні. Проте, навіть сама наявність покинутій військовій бази, викликає бажання відвідати її і вигадати гарну історію про те, що там відбувається.

Крім загальних міфів і помилок існує ще кілька цікавих легенд, ось деякі з них:

1. Чорнобильська катастрофа викликала появи НЛО. Всього «зареєстровано» близько восьми тисяч свідчень про небесні літаючі апарати різної форми. Є історія про те, що одна з «тарілок» прилетіла відразу після вибуху і знизила рівень радіації в три рази. На цю тему навіть існує кілька уфологічних досліджень.

2. За кілька днів до аварії, з міста Прип'ять почали тікати домашні тварини: папуги билися об клітини, собаки перегризали ланцюжки, а коти зникали.... Все списують на передчуття біди, яким наділені брати наші менші. До речі, в зв'язку з тим, що після вибуху тварин в зоні не було взагалі, а відправлені на роботи ліквідатори ще нічого толком не знали про радіацію, народжувалося безліч страшних припущень, аж до історій про портал в Пекло.

3. Третя легенда свідчить про те, що ця катастрофа була знаменням долі, бо ходять чутки, що вона передбачена в Біблії і в одному з текстів Нострадамуса.
А ось що дійсно незвично, так це твір братів Стругацьких «Пікнік на узбіччі»: в ньому відбуваються події після катастрофи на 4 реакторі. Звідки письменники могли знати те, що станеться через 6 років в Україні?

Навколо Прип'яті ходить безліч історій, помилок і фантастичних оповідань, що робить місто ще більш привабливим для туристів. Потрапити в місто-привид можна замовивши квитки на автобус на сайті inbus.ua